Uyarı :

UYARI: "Konu / Subject" bölümlerinde filmlerin hikayeleri baştan sona anlatıldığı için bu bölümleri, filmleri izledikten sonra okumanız tavsiye edilir.

28 Eylül 2011 Çarşamba

What Happened on Twenty-Third Street, New York City (1901)

Director / Yönetmen:

George S. Fleming
Edwin S. Porter

Cast / Kadro :

A. C. Abadie
Florence Georgie


 

 

Subject / Konu:

New York şehrinde, 23. caddede park etmiş ve hareket halindeki at arabaları görünür. Bir kaç kişi yoluna karşısına geçer. Yolun tam ortasında bulunan raylardan bir tren geçer.
Genç bir bayan, kendisine eşlik eden genç adamla birlikte kaldırımda yavaşça yürümektedir. Genç bayanın eteği, mazgalın üzerinden geçerken ani bir rüzgarla havalanır. Eteğini toparlayan genç bayan yürümeye devam eder.

Comment / Yorum:

Filmin süresi sadece 1 dakika 17 saniye. Filmin yapımcısı ve dağıtımcısı ünlü mucit ve işadamı Thomas Edison'un şirketi; Edison Manufacturing Company. Ulusal Film Koruma Vakfı tarafından derlenen film, Kongre Kütüphanesi tarafından korunmaktadır. Film, 2004 yılında "More Treasures from American Film Archives" adıyla yayınlanan arşivsel nitelikteki dvd setinde yer almıştır.
Yoldan yürürken kamerayı görüp yol değiştiren ve bir kenardan kameraya bakan insanlar, çekimlerin yolda yürüyen insanlardan habersizce yapıldığını gösteriyor. Sadece genç kadını ve genç adamı oynayan oyuncuların profesyonel olduğu söylenebilir.
Filmin en önemli özelliği; Marilyn Monroe'yu ölümsüzleştiren 1955 yapımı "The Seven Year Itch" filminin en hatırlanan sahnesi olan ve defalarca taklit edilmiş mazgal üzerinden geçen kadının eteğinin havalanması sahnesinin kullanıldığı ilk film olması. Sinema tarihiyle ilgilenenlerin arşivlerine katması gereken bir eser.

Imdb note : 5.8                             My note : 7

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme