Uyarı :

UYARI: "Konu / Subject" bölümlerinde filmlerin hikayeleri baştan sona anlatıldığı için bu bölümleri, filmleri izledikten sonra okumanız tavsiye edilir.

27 Aralık 2018 Perşembe

Zimna Wojna / Cold War / Soğuk Savaş (2018)


Director / Yönetmen:
Pawel Pawlikowski

Screenplay / Senaryo:
Pawel Pawlikowski
Janusz Glowacki
Piotr Borkowski

Story / Hikaye:
Pawel Pawlikowski

Cast / Kadro:
Joanna Kulig
Tomasz Kot
Borys Szyc
Agata Kulesza
Cedric Kahn
                                                                   Jeanne Balibar
                                                                   Adam Woronowicz
                                                                   Adam Ferency

Subject / Konu:
Komünist dönem hüküm sürerken besteci Wiktor, bir seçici kuruldadır. Görevi iyi sesleri seçip sahne gösterileri için hazırlamaktır. Zula’yı görür görmez etkilenen Wiktor, onunla fırtınalı bir aşk yaşamaya başlar.
Rejim baskısından bunaldığı için ülke dışına kaçmaya karar verir. Ancak birlikte kçamaya karar verdiği Zula, son anda kaçmaktan vazgeçer.
Zula bir turneyle Paris’e geldiğinde Wiktor’u karşısında bulur. Araya zaman ve başkaları girmiş olsa da, tutkulu aşkın devam ettiğini görürler.
Zula, Wiktor’la berbaer olabilmek için İtalyan bir adamla göstermelik evlilik yapıp ülke dışına çıkmayı başarır. Ardından Paris’e gelir.
Birlikte müzik çalışmaları yaparken çeşitli sorunlar baş gösterir. Kıskançlık da devreye girince, Zula Wiktor’u terk eder ve Polonya’ya geri döner.
Pişmanlık duyan Wiktor, Zula’yı görebilmek için Yugoslavya’daki gösterisine gider. Ancak onunla konuşamadan ülkeden gönderilir.
Wiktor için tek çare teslim olup ülkeye geri dönmektir. 15 yıl hapis cezası alarak cezasını çekerken Zula onu ziyarete gelir ve ne pahasına olursa olsun onu kurtaracağını söyler…

Comment / Yorum:
Polonya sinemasının son yıllardaki en önemli yönetmenlerinden biri olarak gösterilen ve 2013 yapımı “Ida” ile büyük sükse yapan Pawel Pawlikowski’nin 6. uzun metrajlı yönetmenlik deneyimi olan “Zimna Wojna / Soğuk Savaş”, 2018’in fazlasıyla ilgi çeken ve katıldığı festivallerden ödüllerle dönen yapımlarından biri oldu. Filmin hikayesini de yazan Pawlikowski, senaryoyu ise Janusz Glowacki ve Piotr Borkowski ile birlikte kaleme aldı.
Yaklaşık 4.300.000 euro’ya mal olan yapım, yaklaşık 8 aylık bir süreçte Polonya, Fransa ve Hırvatistan’da çekildi. Polonya’nın “Yabancı Dilde En İyi Film” Oscar adayı olan ve son 9 arasına kalan filmin, Oscar yarışının güçlü adaylarından biri olduğu düşünülüyor.
Pawlikowski, filmin hikayesini ve senaryosunu yazarken filmi ithaf ettiği anne ve babasının fırtınalı ilişkisinden ilham aldı. Siyah beyaz çekilen 1 saat 28 dakikalık film, Pawlikoski’ye Cannes Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” Altın Palmiye ödülü getirdi.
Ustalıkla işlenmiş senaryosu, doyurucu görselliği ve akılda kalan müzikleriyle Zimna Wojna, hem sıra dışı bir aşk hikayesi anlatıyor hem de etkileyici bir dönem filmi olmayı başarıyor.

Imdb note: 7.8                             My note: 8.5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme