Uyarı :

UYARI: "Konu / Subject" bölümlerinde filmlerin hikayeleri baştan sona anlatıldığı için bu bölümleri, filmleri izledikten sonra okumanız tavsiye edilir.

12 Kasım 2017 Pazar

Misconduct / Hesaplaşma (2016)

Director / Yönetmen:
Shintaro Shimosawa

Screnplay / Senaryo:
Simon Boyes
Adam Mason

Cast / Kadro:
Josh Duhamel
Alice Eve
Malin Akerman
Byung-hun Lee
Julia Stiles
Glen Powell
Al Pacino
Anthony Hopkins

Subject / Konu:
Arthur Denning’in ilaç firması soruşturma altındadır. Genç sevgilisi Emily’yi kaçıranlar kendisinden 2.500.000 dolar fidye ister. Özel bir güvenlik şirketinden destek alan Arthur fidyeyi ödemeye razı olur ve parayı getirmesi istenen sanat galerisine gider. Ancak galeride planların dışına çıkar ve kendisini takip etmesini söyleyen adamın suratına vurup onu yere düşürür.
Bir hafta önce:
Yoğun şekilde çalışan ve karısı Charlotte’la fazla vakit geçiremeyen Avukat Ben, eski sevgilisi Emily’nin sosyal medyadan gelen arkadaşlık isteğini kabul eder. Onunla buluşmaya gider. Emily patronu Arthur’la birlikte olduğunu ama ondan ayrılmak istediğini anlatır. Arthur’un kendisini tehdit ettiği için ayrılamadığını belirtir.
Ardından ilaç firmasının neden olduğu ölümler ile ilgili Ben’e bilgi verir. Evinde firmanın yasadışı işleri ve yolsuzluğu ile ilgili tuttuğu kanıtları gösterir. Ben, Emily ile tutkulu bir şekilde öpüşmeye başlasa da, onunla birlikte olmayı reddeder.
Ben, elindeki kanıtlarla daha önce Arthur’u alt etmeye çalışmış olan avukatlık şirketi sahibi Charles Abrams’la görüşür. Charles, Ben’i işe alıp davanın başına getirir.
Emily, Ben’i birlikte hareket etmeye zorlar. Kendisini internette tanıştığı birine dövdürtüp fotoğraflarını çeker. Ben, Emily’nin herkesten gizlediği ve sahte isimle yaşadığı evine geldiğinde onu ölmüş halde bulur. Telefonunda bir sanat galerisinde buluşmak üzere mesaj yazmaktadır. Ne yapacağı üzerine düşünmeye başlar. Emily’nin cesedini bırakıp gider. Evine dönüp olanları Charlotte’a anlatır.
Sanat galerisine giden Ben, Arthur’un da orada olduğunu görür. Ben’in orada olduğunu fark eden Arthur, fidye vermek yerine kendisini takip etmesini söyleyen adamın suratına vurup onu yere düşürür.
Endişe içersindeki Ben’in telefonu çalar. Arayan Emily’nin numarasıdır. Telefonu açar ve bir adam ona neden telefonu açtığını sorup telefonu kapatır.
Dava ile ilgili ön görüşme yapılır. Arthur, Ben ve Charles’a 400.000.000 dolar ödeyerek ellerindeki delillerin kendisine teslim edilmesini teklifini sunarak kendisini davadan kurtarır.
Ben evine geldiğinde Emily’nin cesediyle karşılaşır. Ardından da kapıya polis gelir. Ben, polis içeri girmeden camdan kaçmayı başarır.
Kaçak durumdaki Ben, silah bulup Arthur’un evine gider. Yüzleşip anlaşmak ister. Ancak Arthur, Emily’yi öldürenin kendisi olmadığını söyler.
Yolda motorlu bir kişi Ben’in karşısına çıkar. Onu etkisiz hale getirip bir kiliseye getirir. Elleri kolları bağlı olan Charlotte’da bu kilisededir. Charlotte’u kalbinden bıçaklayan adamın boynunu kıran Ben, karısını hastaneye götürüp kaçar.
Ben katilin bilgisayarında ulaştığı bilgi ile Charles’ın aslında Arthur için çalıştığını ve kiralık katili tutan kişi olduğunu keşfeder. Onun bulunduğu mekana gider. Polis Charles’ı tutuklamak üzereyken silahını alıp Ben’in başına dayar. Sonrasında ise intihar eder.
Ben, Charlotte’un Emily’nin katili olduğunu öğrenir.

Comment / Yorum:
Çekimleri New Orleans’ta gerçekleştirilen film 11.000.000 dolara mal oldu. Filmin yönetmen koltuğuna ilk yönetmenlik deneyimini yaşayan Shintaro Shimosawa oturdu. Shimosawa, yönetmenlik deneyimi öncesinde çeşitli dizilerde senaristlik deneyimi yaşamıştı.
Filmin senaristleri Simon Boyes ve Adam Mason, yazdıkları vasatı aşamayan senaryoları ile 2. sınıf bir senarist ikilisi.  Ne yazık ki Misconduct / Hesaplaşma’da bu 2. sınıf senaryolardan bir diğeri.
Filmin ses getiren tarafı yaşayan en büyük aktörlerden ikisini ilk kez bir araya getiriyor olması idi. Ancak çok önemli 2 dev aktör, 2.sınıf senaristler, 2. sınıf yönetmen ve başrollerin hakkını veremeyen Josh Duhamel ve Alice Eve gibi 2. sınıf oyuncularla boş yere bir araya getirilmişler gibi gözüküyor.
Senaryoda ciddi sıkıntılar var. Birçok önemli detay muallakta kalmış. Kurguda kopukluklar da mevcut sıkıntılara tuz biber ekmiş. Al Pacino ve Anthony Hopkins’in oynadıkları yardımcı karakterler derinlikleri olmadığı için sabun köpüğü gibi sönüyorlar. Dolayısıyla da ortaya ayakları yere basmayan bir film çıkıyor.

Imdb note: 5.3                             My note: 4.5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder